FOB test a nádory tlustého střeva, konečníku

Rakovina tlustého střeva a konečníku patří v České republice k nejrozšířenějším onemocněním. Ročně se zachytí více než 5500 nových případů, z nichž více než polovina je zjištěna až v pokročilém stadiu. Za náchylnost naší populace k této chorobě může zřejmě nezdravý způsob života, obliba tučných jídel, nedostatek pohybu, genetická predispozice v rodině, onemocnění polypózou tlustého střeva nebo ulcerosní kolitidou. Typickými příznaky rozvinutého nádoru jsou střídání průjmu a zácpy, krev nebo hlen ve stolici, bolesti břicha, chudokrevnost, plynatost, úbytek hmotnosti, únava, pocit na zvracení.

Vzhledem k tomu, že nádor střeva roste relativně pomalu, je jedním z nejlépe prevencí ovlivnitelných a léčitelných pokud se odhalí včas. Časným příznakem chorobných změn je ztráta malého (okem neviditelného tzv.okultního) množství krve do stolice. Tyto stopy krve mohou odhalit imunochemické testy na okultní (skryté) krvácení. Od ledna 2009 probíhá v České republice bezplatný screening pro občany nad 50 let. Tzv. FOB testy získají u svého praktického lékaře nebo u gynekologa.

Při pozitivním nálezu na základě těchto fob testů odesílá lékař pacienta do gastroenterologické ambulance k došetření střeva kolonoskopií. Je nutné si uvědomit, že včasná diagnostika nádoru tlustého střeva a konečníku (pomocí téstů na okultní (skryté) krvácení do stolice), znamená často záchranu života a pouze v této souvislosti můžeme pochopit velký význam preventivních opatření v případě nádorových onemocnění. V současné době jsou dostupné i velmi přesné imunochromatografické testy, které detekují přímo lidský hemoglobin a jsou tedy velmi citlivé a specifické a nevyžadují dietní omezení a manipulace s nimi je čistá a bezpečná.

zpět na úvod

TOPlist